september 2016 - Tydab

Life Cycle Services

– System, process och -organisationsverktyg

LCS är Microsofts ambitiösa samarbetsportal för att monitorera och administrera Dynamics 365 / AX under systemets hela livscykel. Det som tidigare har varit diversifierat sammanförs nu på webben, med kunden i centrum.

Centraliserad information, standardiserad projektmetodik, ökad kundkontroll

När AX 2012 kom så lanserades även Life Cycle Services som ett sätt att hantera projektet, systemet, tekniken och användarna. Genom att låta kunden äga sin egen LCS-portal flyttades systemöversikten och därmed kontrollen från att historiskt ha tillhört leverantören till kunden. Därmed blev det också möjligt för kunden att ta en aktivare roll i projektet och i de fall det krävdes också byta partner utan att äventyra informationen.

12

Systemanalys och drift

Den nära integrationen mellan D365 och LCS öppnar för molnbaserad support. Från AX 2012 sker också ärendehanteringen i LCS och med access till systemmiljön kan partner och Microsoft utföra kodanalyser och systemdiagnoser baserat på verklig data.

Ytterligare effekt får vi i den Azurebaserade D365-versionen där både driftmiljön och användarna administreras fullt ut i LCS.                 

Tjänster

Bilden visar tjänster och verktyg i LCS. Flertalet av dessa är så intressanta att vi får fördjupa oss i dem i senare blogposter.

Fig. LCS-verktyg för D365.

3

Säg hej!

Ring oss på 035-17 70 80

Du kan även maila oss på info@tydab.com

Besök oss

Stockholm

Ferkens gränd 1,
111 30 Stockholm

Helsingborg

Kullagatan 30,
252 20 Helsingborg

Halmstad

Snickaregatan 8,
302 47 Halmstad

Postadress
Snöstorpsvägen 49,
302 47 Halmstad

Vi på Tydab

Försäljning & Marknadsföring
Applikation
Anders Dahlin
anders.dahlin@tydab.com
Eva Nilsson
eva.nilsson@tydab.com
Jenny Skylegård
jenny.skylegard@tydab.com
Johan Sundqvist
johan.sundqvist@tydab.com
John Hermander
john.hermander@tydab.com
Piere Jason
piere.jason@tydab.com
Tuấn Nguyễn
tuan.nguyen@tydab.com
Stefan Sjöstedt
stefan.sjostedt@tydab.com
William Truong
william.truong@tydab.com
Utveckling
Anders Forssberg
anders.forssberg@tydab.com
Anders Johansson
anders.j@tydab.com
Carl-Johan Jonsson
carl-johan.johnsson@tydab.com
Ilaz Rexhepi
ilaz.rexhepi@tydab.com
Johnny Jörgensen
johnny.jorgensen@tydab.com
Michaela Dekker
michaela.dekker@tydab.com
Erik Gonzalez
erik.gonzalez@tydab.com
Peter Gunnarsson
peter.gunnarsson@tydab.com
Regina Yngnell
regina.yngnell@tydab.com
Samuel Athley
samuel.athley@tydab.com
Administration
Maj-Inger Andersson
ma@tydab.com
+46 (0)35-17 70 80

Tydab logga - Jobba hos oss

Jobba hos oss

Vi söker ständigt efter nya kollegor som kan hjälpa oss att utvecklas. Skicka ditt CV till oss på jobb@tydab.com