november 2016 - Tydab

Varför skapar huvudplaneringen ett nytt inköpsförslag när de redan finns ett liggande inköp?

Detta är nog en av de vanligaste frågorna när det gäller huvudplaneringen, både för planerade inköp och produktionsorder. Går detta att parameterstyra och hur i så fall?
Svaret är självklart ”Ja” på den frågan.

Parametern som styr detta i Microsoft Dynamics AX heter ”Negativa dagar” och finns på artikelns disponeringsgrupp. Om artikeln inte har en disponeringsgrupp så tillämpas den som är satt som default under huvudplaneringensparametrarna. På den frisläppta artikeln under fliken ”Plan” finns artikelns disponeringsgrupp. Höger klicka i fältet och välja ”Visa Detaljer”.

frislappt-produkt-disponeringsgrupp

Under fliken allmänt på disponeringsgruppen hittar vi parametern.
disponeringsgrupp

Exempel 1,

När vi har negativa dagar satt till 1 blir konsekvensen följande. Som ni ser i formuläret nettobehov nedan skapar Microsoft Dynamics AX upp en ny planerad order trots att det redan finns ett inköp två dagar senare för inleverans.

Eftersom negativa dagar är satt till ”1” tittar Ax bara en dag framåt från behovsdatum efter en inkommande lösning. Behovsdatum i det här fallet är försäljningsorderns leveransdatum
alltså 2016-11-30. Negativa dagar beräknas i kalenderdagar.

nettobehov-1

För att Ax inte ska skapa upp en ny ”planerade inköpsorder” så behöver negativa dagar vara satt till minst 2 i detta exempel.

negativa-dagar-2

Exempel 2,
Nu har jag justerat negativa dagar till 2 på disponeringsgruppen och kört en uppdatering av huvudplaneringen och som ni ser, nu kommer inköpsordern innanför tidshorisonten för negativa dagar och huvudplaneringen skapar inte upp någon ny planerad inköpsorder.

Disponeringsgruppen på den frisläppta artikeln kan åsidosättas i formuläret Artikeldisponering så om din ändring inte tar effekt så dubbelkolla och ändra där. Oavsett om den är åsidosatt eller ej så visar formuläret nettobehov antal negativa dagar för artikeln under fliken inställningar.

nettobehov-2

Vid förändring av negativa dagar
När man ändrar negativa dagar på disponeringsgruppen så påverkar det alla artiklar som är kopplad till disponeringsgruppen. Ofta uppkommer frågan, hur många negativa dagar bör man ha? Detta är inte något som är självklart men ofta fungerar det att utgå från artikelns ledtid. Du bör inte ha mer negativa dagar än artikelns ledtid. Använder ni er av mer rulla leveranser, ”lager på väg” så kan de vara ännu färre.

Säg hej!

Ring oss på 035-17 70 80

Du kan även maila oss på info@tydab.com

Besök oss

Stockholm

Ferkens gränd 1,
111 30 Stockholm

Helsingborg

Kullagatan 30,
252 20 Helsingborg

Halmstad

Snickaregatan 8,
302 47 Halmstad

Postadress
Snöstorpsvägen 49,
302 47 Halmstad

Vi på Tydab

Försäljning & Marknadsföring
Applikation
Anders Dahlin
anders.dahlin@tydab.com
Eva Nilsson
eva.nilsson@tydab.com
Jenny Skylegård
jenny.skylegard@tydab.com
Johan Sundqvist
johan.sundqvist@tydab.com
John Hermander
john.hermander@tydab.com
Piere Jason
piere.jason@tydab.com
Tuấn Nguyễn
tuan.nguyen@tydab.com
Stefan Sjöstedt
stefan.sjostedt@tydab.com
William Truong
william.truong@tydab.com
Utveckling
Anders Forssberg
anders.forssberg@tydab.com
Anders Johansson
anders.j@tydab.com
Carl-Johan Jonsson
carl-johan.johnsson@tydab.com
Ilaz Rexhepi
ilaz.rexhepi@tydab.com
Johnny Jörgensen
johnny.jorgensen@tydab.com
Michaela Dekker
michaela.dekker@tydab.com
Erik Gonzalez
erik.gonzalez@tydab.com
Peter Gunnarsson
peter.gunnarsson@tydab.com
Regina Yngnell
regina.yngnell@tydab.com
Samuel Athley
samuel.athley@tydab.com
Administration
Maj-Inger Andersson
ma@tydab.com
+46 (0)35-17 70 80

Tydab logga - Jobba hos oss

Jobba hos oss

Vi söker ständigt efter nya kollegor som kan hjälpa oss att utvecklas. Skicka ditt CV till oss på jobb@tydab.com