Här är Dynamics 365

När Microsoft lanserade Dynamics 365 for Finance and Operations – enterprise edition som ersättare till Dynamics AX innebar det någonting mer än ett systemversionsbyte. Det utgjorde grunden till en helt ny affärsplattform som tack vare en ny datamodell kan dela, analysera och konsumera information mellan de Dynamics-appar och programvaror som numera har flyttat in i plattformen.

Utöver D365FO, Sales, Marketing och Power BI har plattformen utökats med Cortana Intelligence och helt nya produkter som Power Apps och Flow, allt driftsatt i Azure och levererat som Software-as-a-Service. För de som helst undviker molnet finns alternativet att driftsätta D365 lokalt.

System

Utöver användarrättigheter ingår också systemdrift i Azure vars hårdvara baseras på angivna transaktionsvolymer i Licence Sizing Estimator-verktyget i LCS samt produktionsmiljöns faktiska volymer under drift. I varje d365FO- användarlicens ingår 10 gb lagringsutrymme. Ytterligare 5GB lagring tillkommer utan kostnad per 20 Dynamics 365 Plan-användare.

Förutom Produktionsmiljön innehåller d365FO även demomiljö, utvecklingsmiljö, Acceptansmiljö samt en sandboxmiljö som är en kopia av produktionsmiljön.

Säg hej!

Ring oss på 035-17 70 80

Du kan även maila oss på info@tydab.com eller faxa 035 - 17 70 81

Besök oss

Stockholm

Ringvägen 100,
118 60 Stockholm

Halmstad

Snickaregatan 8,
302 47 Halmstad

Postadress
Snöstorpsvägen 49
,
302 47 Halmstad

Vi på Tydab

Försäljning & Marknadsföring
Fredrik Stenlund

Försäljning & Marknadsföring
fredrik.stenlund@tydab.com
+46 (0)70 565 86 40

Applikation
Peter Christner

Applikation
peter.christner@tydab.com
+46 (0)70 575 12 31

Anders Dahlin

Applikation
anders.dahlin@tydab.com

Crister Erlandsson

Applikation
crister.erlandsson@tydab.com
+46 (0)70 399 70 81

Eva Nilsson

Applikation
eva.nilsson@tydab.com

Henrik Mathiasson

Applikation
henrik.mathiasson@tydab.com
+46 (0)70 322 21 34

Johan Sundqvist

Applikation
johan.sundqvist@tydab.com

John Hermander

Applikation
john.hermander@tydab.com

Piere Jason

Applikation
piere.jason@tydab.com

Tuấn Nguyễn

Applikation
tuan.nguyen@tydab.com

Utveckling
Anders Forssberg

Utveckling
anders.forssberg@tydab.com

Anders Johansson

Utveckling
anders.j@tydab.com

Carl-Johan Jonsson

Utveckling
carl-johan.johnsson@tydab.com

Ilaz Rexhepi

Utveckling
ilaz.rexhepi@tydab.com

Johnny Jörgensen

Utveckling
johnny.jorgensen@tydab.com

Michaela Dekker

Utveckling
michaela.dekker@tydab.com

Peter Gunnarsson

Utveckling
peter.gunnarsson@tydab.com

Regina Yngnell

Utveckling
regina.yngnell@tydab.com

Samuel Athley

Utveckling
samuel.athley@tydab.com

Administration
Maj-Inger Andersson

Administration
ma@tydab.com
+46 (0)35-17 70 80

Tydab logga - Jobba hos oss

Jobba hos oss

Vi söker ständigt efter nya kollegor som kan hjälpa oss att utvecklas. Skicka ditt CV till oss på jobb@tydab.com