Här är Dynamics 365

När Microsoft lanserade Dynamics 365 for Finance and Operations – enterprise edition som ersättare till Dynamics AX innebar det någonting mer än ett systemversionsbyte. Det utgjorde grunden till en helt ny affärsplattform som tack vare en ny datamodell kan dela, analysera och konsumera information mellan de Dynamics-appar och programvaror som numera har flyttat in i plattformen.

Utöver D365FO, Sales, Marketing och Power BI har plattformen utökats med Cortana Intelligence och helt nya produkter som Power Apps och Flow, allt driftsatt i Azure och levererat som Software-as-a-Service. För de som helst undviker molnet finns alternativet att driftsätta D365 lokalt.

System

Utöver användarrättigheter ingår också systemdrift i Azure vars hårdvara baseras på angivna transaktionsvolymer i Licence Sizing Estimator-verktyget i LCS samt produktionsmiljöns faktiska volymer under drift. I varje d365FO- användarlicens ingår 10 gb lagringsutrymme. Ytterligare 5GB lagring tillkommer utan kostnad per 20 Dynamics 365 Plan-användare.

Förutom Produktionsmiljön innehåller d365FO även demomiljö, utvecklingsmiljö, Acceptansmiljö samt en sandboxmiljö som är en kopia av produktionsmiljön.

Säg hej!

Ring oss på 035-17 70 80

Du kan även maila oss på info@tydab.com

Besök oss

Stockholm

Ferkens gränd 1,
111 30 Stockholm

Helsingborg

Kullagatan 30,
252 20 Helsingborg

Halmstad

Snickaregatan 8,
302 47 Halmstad

Postadress
Snöstorpsvägen 49,
302 47 Halmstad

Vi på Tydab

Försäljning & Marknadsföring
Applikation
Anders Dahlin
anders.dahlin@tydab.com
Eva Nilsson
eva.nilsson@tydab.com
Jenny Skylegård
jenny.skylegard@tydab.com
Johan Sundqvist
johan.sundqvist@tydab.com
John Hermander
john.hermander@tydab.com
Piere Jason
piere.jason@tydab.com
Tuấn Nguyễn
tuan.nguyen@tydab.com
Stefan Sjöstedt
stefan.sjostedt@tydab.com
William Truong
william.truong@tydab.com
Utveckling
Anders Forssberg
anders.forssberg@tydab.com
Anders Johansson
anders.j@tydab.com
Carl-Johan Jonsson
carl-johan.johnsson@tydab.com
Ilaz Rexhepi
ilaz.rexhepi@tydab.com
Johnny Jörgensen
johnny.jorgensen@tydab.com
Michaela Dekker
michaela.dekker@tydab.com
Erik Gonzalez
erik.gonzalez@tydab.com
Peter Gunnarsson
peter.gunnarsson@tydab.com
Regina Yngnell
regina.yngnell@tydab.com
Samuel Athley
samuel.athley@tydab.com
Administration
Maj-Inger Andersson
ma@tydab.com
+46 (0)35-17 70 80

Tydab logga - Jobba hos oss

Jobba hos oss

Vi söker ständigt efter nya kollegor som kan hjälpa oss att utvecklas. Skicka ditt CV till oss på jobb@tydab.com