Anpassa till döds

Åter till den troligen vanligaste frågan vid implementering av ett nytt affärssystem: Är anpassningar av godo eller ondo?
Det finns en evig diskussion huruvida man ska anpassa affärssystemet efter processerna eller processerna efter affärssystemet. Frågan har två svar och kommer nog alltid att ha det.

Grunden till frågeställningen är enkel. Väljer man att anpassa systemet efter alla önskemål blir användarna glada och nöjda. Allting är frid och fröjd tills man hittar någon ny befintlig funktionalitet man vill använda. Har man otur lirar den inte med gjorda ändringar och man får anpassa vidare. Håller man på så ett tag blir en uppgradering ett stort och dyrt projekt och man sitter fast i den version man har.

Här ska vi inte inkludera komplettering av basdata. Dessa ändringar vållar som regel inga större problem och hanteras ofta väl av de moderna uppgraderingsverktygen.

Man ljuger inte när man påstår att minst hälften av alla anpassningar vid ett affärssystemsbyte är baserade på funktionalitet i det gamla systemet, inte hur det fungerar i det nya. Det är ofta ovana och okunskap i det nya systemet som är orsaken. Tilläggas bör att denna funktionalitet inte sällan är en anpassning även i det gamla systemet.

Alla vet att om man väljer att hitta en temporär work around och lyckas köra den i 2-3 månader och sedan lyfter behovet igen blir resultatet ofta följande:

  1. Om behovet av anpassning finns kvar kommer den inte att utföras på samma sätt som om den tagits fram under implementationen och…
  2. Den blir oftast ofantligt mycket bättre eftersom den nu faktiskt blir baserad på funktionalitet i det nya systemet.

Dynamics AX är byggt för att kunna anpassas. Få, om ens något affärssystem har en verktygslåda som kan mäta sig med de möjligheter som finns för en kreativ systembyggare i Dynamics AX. Systemets verkliga styrka blir också dess svaghet. Man kan alltid lösa nästan vad som helst i AX med anpassning och detta gör att man inte kan stå emot önskemålen från användarna.

Låt oss titta på ett antal strategiska faktorer med AX for cloud:

  • Distribueras i standardutförande via LCS.
  • Löpande uppdateringar kommer att ske på ungefär samma sätt som windows update.
  • ISV-lösningar kommer att erbjudas enligt AppStore principen.

Alla som varit med ett tag inser att vi nu kommit väldigt långt från Axapta 3.0 där påhittiga livsstilskonsulter skräddade ihop den ena lösningen efter den andra tills uppgradering inte var att tänka på och systemet nästan stannade.

Här måste man tänka om. Detta ställer helt nya krav på både oss som levererar och de som använder AX. Vi måste bli bättre på att använda den nu väldigt utbyggda standardfunktionalitet som finns och mer se nyttan av att alltid kunna köra med de senaste uppdateringarna.

Och när anpassningar måste göras, för dessa kommer vi aldrig ifrån, blir ”Best practice” inte bara något att sträva efter utan ett absolut måste.

Säg hej!

Ring oss på 035-17 70 80

Du kan även maila oss på info@tydab.com

Besök oss

Stockholm

Ferkens gränd 1,
111 30 Stockholm

Helsingborg

Kullagatan 30,
252 20 Helsingborg

Halmstad

Snickaregatan 8,
302 47 Halmstad

Postadress
Snöstorpsvägen 49,
302 47 Halmstad

Vi på Tydab

Försäljning & Marknadsföring
Applikation
Eva Nilsson
eva.nilsson@tydab.com
Henrik Hugoh
henrik.hugoh@tydab.com
Jenny Skylegård
jenny.skylegard@tydab.com
Jeremy Dicker
jeremy.dicker@tydab.com
Johan Sundqvist
johan.sundqvist@tydab.com
John Hermander
john.hermander@tydab.com
Peter Thulin
peter.thulin@tydab.com
Piere Jason
piere.jason@tydab.com
Tuấn Nguyễn
tuan.nguyen@tydab.com
Stefan Sjöstedt
stefan.sjostedt@tydab.com
Utveckling
Anders Forssberg
anders.forssberg@tydab.com
Anders Johansson
anders.j@tydab.com
Carl-Johan Jonsson
cj@tydab.com
Erik Gonzalez
erik.gonzalez@tydab.com
Ilaz Rexhepi
ilaz.rexhepi@tydab.com
Johnny Jörgensen
johnny.jorgensen@tydab.com
Michaela Dekker
michaela.dekker@tydab.com
Oliver Sjöstrand
oliver.sjostrand@tydab.com
Peter Gunnarsson
peter.gunnarsson@tydab.com
Regina Yngnell
regina.yngnell@tydab.com
Samuel Athley
samuel.athley@tydab.com
Administration
Maj-Inger Andersson
ma@tydab.com
+46 (0)35-17 70 80

Tydab logga - Jobba hos oss

Jobba hos oss

Vi söker ständigt efter nya kollegor som kan hjälpa oss att utvecklas. Skicka ditt CV till oss på jobb@tydab.com