Nordiska Kompaniet lanserar e-handel i samarbete med Tydab

Nordiska Kompaniet (NK), ett av Sveriges mest välkända varumärken och varuhus, öppnade i dagarna e-handel. Bakom projektet står NK, Avensia och Tydab med flera. Den digitala plattformen med Microsoft Dynamics 365 i botten speglar de fysiska varuhusens kundupplevelse och innebär en gemensam handelsplats för NK:s handlare.

Att skapa en e-handelsplats för våra kunder och samla våra avdelningar och handlare under NK:s varumärke har varit ett viktigt projekt för oss. Tydabs förståelse för verksamhetens komplexitet har därför varit mycket värdefull”, säger Henrik Andreasson, VD på NK.

Tydab har som experter på Microsoft Dynamics 365 levererat NK:s affärssystem i vilket NK bland annat hanterar logistik, kundservice och betalningar. Tillsammans med integrationer mot bland annat Avensia Storefront och ett flertal andra system har vi skapat en modern och skalbar digital marknadsplats där NK, deras handlare och inte minst deras kunder kan mötas.   

”Först och främst vill jag passa på att tacka för förtroendet att vi tillsammans med Avensia har fått möjlighet att leverera en unik lösning. Lanseringen av e-handelsplatsen ligger också rätt i tiden i takt med att en allt större försäljningsandel förflyttas till webben. Vi ser därför fram emot att fortsätta stödja NK i deras digitala kundmöte”, säger Fredrik Stenlund, Tydab

NK:s e-handel lanseras med NK Sport och kommer löpande att utökas med fler avdelningar.

Säg hej!

Ring oss på 035-17 70 80

Du kan även maila oss på info@tydab.com

Besök oss

Stockholm

Ferkens gränd 1,
111 30 Stockholm

Helsingborg

Kullagatan 30,
252 20 Helsingborg

Halmstad

Snickaregatan 8,
302 47 Halmstad

Postadress
Snöstorpsvägen 49,
302 47 Halmstad

Vi på Tydab

Försäljning & Marknadsföring
Applikation
Eva Nilsson
eva.nilsson@tydab.com
Henrik Hugoh
henrik.hugoh@tydab.com
Jenny Skylegård
jenny.skylegard@tydab.com
Jeremy Dicker
jeremy.dicker@tydab.com
Johan Sundqvist
johan.sundqvist@tydab.com
John Hermander
john.hermander@tydab.com
Piere Jason
piere.jason@tydab.com
Tuấn Nguyễn
tuan.nguyen@tydab.com
Stefan Sjöstedt
stefan.sjostedt@tydab.com
Utveckling
Anders Forssberg
anders.forssberg@tydab.com
Anders Johansson
anders.j@tydab.com
Carl-Johan Jonsson
cj@tydab.com
Erik Gonzalez
erik.gonzalez@tydab.com
Ilaz Rexhepi
ilaz.rexhepi@tydab.com
Johnny Jörgensen
johnny.jorgensen@tydab.com
Michaela Dekker
michaela.dekker@tydab.com
Oliver Sjöstrand
oliver.sjostrand@tydab.com
Peter Gunnarsson
peter.gunnarsson@tydab.com
Regina Yngnell
regina.yngnell@tydab.com
Samuel Athley
samuel.athley@tydab.com
Administration
Maj-Inger Andersson
ma@tydab.com
+46 (0)35-17 70 80

Tydab logga - Jobba hos oss

Jobba hos oss

Vi söker ständigt efter nya kollegor som kan hjälpa oss att utvecklas. Skicka ditt CV till oss på jobb@tydab.com