Tydab blir del av BE-terna Group

Tydab AB, en av Sveriges första Microsoft Dynamics-partner, är numera en del av BE-terna, en av Europas ledande och mest meriterade Microsoft-partner.

Efter många framgångsrika år som fristående leverantör av affärssystem har Tydab AB förvärvats av BE-terna Enhancement GmbH och ingår numera i BE-terna Group. Tydab AB kommer att med befintlig företagsledning fortsätta sin framgångsrika verksamhet som Microsoft Dynamics-partner. Med BE-terna som ägare kommer företaget att expandera med målet att bli en ledande aktör i Sverige och Norden.

Henrik Mathiasson, Tydab AB: ”BE-terna är en av Europas ledande Microsoft-partner och har en enorm erfarenhet av Dynamics-plattformen. Tydab’s fokus har och kommer alltid att vara våra kunder. För att möta framtidens utmaningar med den globala digitaliseringen ser vi det som ett naturligt steg att bli en del av BE-terna. Tillsammans  kommer vi att kunna säkerställa och utöka vårt erbjudande av tjänster och produkter för både befintliga och nya kunder.

Christian Kranebitter, CEO BE-terna Group: ”Tydab AB har en imponerande kunskap och erfarenhet av Microsoft Dynamics och levererar lösningar för tillverkning, Retail och handel. Med förvärvet av Tydab har vi placerat oss på den svenska marknaden som ett första steg i vår ambition att etablera oss i Norden. Vi tror också att Tydab’s typiskt skandinaviska kreativitet kommer att vara en inspiration för hela BE-terna Group.”

Om BE-terna Group

BE-terna är en av Europas ledande leverantörer av affärssystem. En helhetsleverantör som är specialist på att implementera och optimera affärsprocesser baserade på Microsoft- och Infor-baserade  ERP-, CRM- och Big Data-plattformar. Kunderna består både av globala storföretag och innovativa medelstora företag som ser stora konkurrensfördelar med att implementera och använda moderna, molnbaserade affärsprogram. Med ett mycket motiverat team bestående av 860 konsulter och tekniska specialister levererar BE-terna högkvalitativa tjänster och lösningar till mer än 1500 kunder. Med ett omfattande utbud av mjukvaruprodukter, tjänster och branschspecifikt know-how erbjuder BE-terna optimerade och skräddarsydda lösningar för tillverkning, Fashion, Retail, processindustri, handel och projektbaserade företag. Mer info på https://www.be-terna.com/

Om Tydab

Tydab är en av Sveriges första leverantörer av Microsoft Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management / AX. Med erfarenhet från 100+ projekt i ett flertal branscher levererar vi optimerade lösningar till företag med höga verksamhetskrav. Vi drivs av nyfikenhet och en vilja att förbättra våra kunders verksamheter. Det kan röra sig om kompletta affärssystemlösningar eller riktade insatser för att stödja specifika affärsområden.

Vi finns i Halmstad, Stockholm och Helsingborg och tillsammans är vi 25 specialister som driver, utvecklar och hjälper våra kunder att med hjälp av vasst IT-stöd bli mer framgångsrika inom Retail, handel och tillverkning.

Säg hej!

Ring oss på 035-17 70 80

Du kan även maila oss på info@tydab.com

Besök oss

Stockholm

Ferkens gränd 1,
111 30 Stockholm

Helsingborg

Kullagatan 30,
252 20 Helsingborg

Halmstad

Snickaregatan 8,
302 47 Halmstad

Postadress
Snöstorpsvägen 49,
302 47 Halmstad

Vi på Tydab

Försäljning & Marknadsföring
Applikation
Eva Nilsson
eva.nilsson@tydab.com
Henrik Hugoh
henrik.hugoh@tydab.com
Jenny Skylegård
jenny.skylegard@tydab.com
Jeremy Dicker
jeremy.dicker@tydab.com
Johan Sundqvist
johan.sundqvist@tydab.com
John Hermander
john.hermander@tydab.com
Peter Thulin
peter.thulin@tydab.com
Piere Jason
piere.jason@tydab.com
Tuấn Nguyễn
tuan.nguyen@tydab.com
Stefan Sjöstedt
stefan.sjostedt@tydab.com
Utveckling
Anders Forssberg
anders.forssberg@tydab.com
Anders Johansson
anders.j@tydab.com
Carl-Johan Jonsson
cj@tydab.com
Erik Gonzalez
erik.gonzalez@tydab.com
Ilaz Rexhepi
ilaz.rexhepi@tydab.com
Johnny Jörgensen
johnny.jorgensen@tydab.com
Michaela Dekker
michaela.dekker@tydab.com
Oliver Sjöstrand
oliver.sjostrand@tydab.com
Peter Gunnarsson
peter.gunnarsson@tydab.com
Regina Yngnell
regina.yngnell@tydab.com
Samuel Athley
samuel.athley@tydab.com
Administration
Maj-Inger Andersson
ma@tydab.com
+46 (0)35-17 70 80

Tydab logga - Jobba hos oss

Jobba hos oss

Vi söker ständigt efter nya kollegor som kan hjälpa oss att utvecklas. Skicka ditt CV till oss på jobb@tydab.com